Меню:
Розклад автобусів
Наша адреса:
53211 Дніпропетровська обл. м.Нікополь вул.Дідика,23 Тел.факс 8(05662)5-16-53 е-mail: rajono1@ukr.net
Дякуємо:
Компьютерній фірмі DEVICE
Єдиний освітній центр:
Корисно:

Новини

Департамент кіберполіції Національної поліції України повідомляє про виявлення у соціальних мережах небезпечних груп, які набирають все більшої популярності у дітей.  В суспільстві останнім часом виник підвищений інтерес до так званих   спільнот, зосереджених переважно у мережі В контакте, розрахованих на підлітків. Багато дітей та молоді з цікавості почали приєднуватися до таких спільнот.
Вперше про "групи смерті" на кшталт спільнот «Синий кит», «Тихий дом», «Разбуди меня в 4:20» заговорили ще у травні минулого року в Росії. Згодом їхня дія поширилася і на Україну. Зареєстровані випадки суїциду в Україні, виявлені діти (240), які  є активними користувачами   таких акаунтів.  
Зазвичай вони об'єднані спільною символікою – це кити. Цей символ обраний невипадково, адже кити – одні з небагатьох видів ссавців, що можуть звести рахунки з життям, самовільно викидаючись на берег. Відтак, у всіх прихильників цих спільнот на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами.
Грою це назвати важко. Цільова аудиторія – діти  здебільшого віком 9-14 років, які після систематичного відвідування спільнот вирішуються на самогубство.  Пригнічені своїми проблемами, вони шукають розради у соцмережах. Нелюди, які організували цю систему, працюють за певною схемою. Для того, аби вступити в такі групи, треба подати заявку на вступ до неї та написати певний текст у себе на сторінці. Якщо адміністрація групи затвердить кандидатуру, то буде проведено невеличке психологічне вивчення особи та її готовності до самогубства через спілкування в приватному чаті. Наступне повідомлення буде із завданням (опис завдання, та час, що надається на його виконання). Виконання кожного завдання треба фіксувати на фото або відео. На кожне завдання надається обмежений час. Якщо учасник не встигає його виконати, або вступає в суперечки, то його виключають з групи.
Усього дається 50 завдань («квестів») (у фейкових спільнотах – від 13 до 50 «квестів», це залежить від адміністратора).
Адміністратор групи схиляє дитину до виконання завдань (квестів), причому практично всі завдання передбачають завдання дитині власноруч каліцтв або заподіяння болю.  Коли адміністратор групи впевнений у тому, що дитина готова до самогубства, створюється аудіо, в якому дитина виступає в головній ролі. У ролику оговорюються усі її проблеми, які вона озвучила «провіднику». Єдиний вихід із усіх проблем, який озвучується в цьому «творі», – вчинити самогубство. Перед цим дитина слухає аудіозапис і робить останній крок.
Фінальне завдання – покінчити життя самогубством та зафіксувати момент смерті на камеру в режимі online. Відеозаписи в подальшому продаються в мережі Інтернет.
Адміністраторів групи/кураторів чи провідників дуже важко спіймати, але цим займається кіберполіція. Це зухвалі, цинічні люди, яким життя дітей та їхні смерті – як певна гра, забавка. Разом з тим вони на смертях, знятих на відео заробляють собі великі гроші.
У поліції відзначають, що якщо підліток долучився до групи смерті, задовольнив свою цікавість та намагається покинути "гру", адміністратори таких груп вдаються до шантажу і погроз. При цьому злочинці використовують інформацію, отриману безпосередньо від самого учасника або від приведених ним друзів.
"Подібний прийом є одним із інструментів психологічної маніпуляції для виведення з рівноваги потерпілого та його залякування. Такі повідомлення не несуть у собі реальної загрози. Вони є лише психологічним інструментом для досягнення мети зловмисником, оскільки самі "адміністратори" фактично знаходяться за межами України і не мають реальної змоги втілити в реальність свої погрози", - йдеться у повідомленні Департаменту кіберполіції.
Не обов’язково, що в гру потрапить дитина з асоціальної сім’ї. Навіть у благополучних сім’ях буває, що батьки приділяють дитині лише 30 хвилин на день. І часто суїциди – це спроба привернути увагу. Дитина це робить не для того, щоб померти, а щоб їй поспівчували і запитали, що з нею відбувається». Як пояснюють психологи, не всі діти навіть усвідомлюють значення смерті і що повернення не буде. Також часто вони це романтизують як щось цікаве.
Через підвищений інтерес до так званих груп смерті у соціальних мережах оперативники кіберполіції дали поради, як вберегти своїх дітей від небезпечних ігор. Батькам слід більш пильно ставитися до інтересів та способу життя своїх дітей, а за наявності тривожних ознак радять пояснювати підлітку необхідні правила власної безпеки і поведінки, паралельно інформувавши правоохоронців.
Варто провести бесіди з дітьми щодо необхідних правил поведінки під час відвідування соціальних мереж. Зокрема, підліткові необхідно роз'яснити небезпеку від розголошення власної персональної інформації – анкетних даних, місця проживання, навчання тощо.
Що потрібно знати батькам, щоб не допустити трагедії в сім’ї.
Де небезпека?
В першу чергу, групи  ВКонтакте, «Інстаграм». Вони бувають як з закритими, так і відкритим доступами. Їх модератори – дорослі люди, які працюють зі знанням пристрастей і захоплень кожної окремої дитини, виманюють дітей на відверту розмову і потім грають на самому болючому. Наприклад, дівчаткам навіюється думка, що вони “товсті”, а хлопцям – що ті “лузери”. Чи що батьки їх не розуміють, діти одинокі, а з ними  підліткам буде все добре.
У назві груп найчастіше можна зустріти слова “Кити пливуть вгору”, “F57” або “Море китів”.
Коли вже такі завдання пройдені, далі йдуть по наростаючій швидкими темпами завдання на нищення свого тіла. Наприклад, проколоти чи обпекти пальця, руку, потім зробити порізи кілька сантиметрів і т.д. за наростаючим принципом. (Фантазія у кураторів велика, схеми єдиної немає). В такий період у дитини вже пошкоджена психіка. Але куратори и на цьому не зупиняються, тому що дають завдання підлітками залучати і інших ще можна сказати здорових дітей до цієї гри. 
Що роблять діти?
Модератори груп вміють залучати. Наприклад, діти можуть прокидатися посеред ночі або 4.20  ранку на запланований чат. З’ясовано, що деяким роздають якісь номери. Але їх отримають тільки ті, кого запросять: “Го в скайп”. Це один з етапів так званого відбору. А в кінці кожній дитині розкажуть, як саме потрібно себе вбити.
Дітям забороняється говорити комусь про своє “захоплення”. Хто порушує правила – моментально вибуває з числа “обраних” або йдуть погрози. Організатори відбирають тільки тих, хто не задає зайвих питань і чітко слідує божевільним інструкціям. Жертви в перебігу “останніх” 50 днів не сплять ночами – переписуються в чатах в соцмережі з іншими “обраними” або ж організаторами. Як наслідок, підлітки часто стають менш енергійними вдень.
У себе на сторінці діти часто публікують сумні пости, а на “стіні” з’являються картинки китів або метеликів. Діти можуть навіть прямо писати, що хочуть померти, і постити фотографії порізаних рук.
Слід додати, що діти, які замислюються про суїцид, часто говорять про смерть, роблять відповідні малюнки або пишуть твори. Серед особливостей поведінки може бути також роздача власних речей, агресивна і брутальна поведінка, відчуженість від близьких.
Підлітки, які хочуть себе вбити, можуть бути байдужими до улюблених занять, у них зникає апетит і змінюється графік сну. Серед інших ознак суїцидальної поведінки можуть бути втеча з дому, байдужість до свого зовнішнього вигляду або різка зміна поведінки (наприклад, активна дитина починає вести себе занадто спокійно).
У зв’язку з цим батькам, щоб не допустити вступу дітей до таких груп, рекомендується:
– приділяти більшу увагу психологічному стану дитини;
– перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення – з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита;
- дитина повинна довіряти батькам, тоді легше буде контролювати і облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах;
– звертати увагу на коло спілкування дитини;
– намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;
–  контролювати те, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини;
Загальноосвітні навчальні заклади  району активно залучаються до ряду заходів щодо попередження негативних наслідків  діяльності так званих «груп смерті» у соціальних мережах, недопущення хвилі дитячих самогубств.
Посилена виховна робота за участю батьків, направлена на оздоровлення психологічної обстановки у школах, усвідомлення цінностей людського життя і гідності. Проводиться індивідуальне консультування батьків  із надання рекомендацій  для поліпшення емоційного клімату в родині, про відвернення та корекцію дитячих емоційних розладів, профілактики суїциду.  Особлива увага приділена профілактичній роботі з сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах, з дітьми, які стоять на внутрішкільному обліку.
На особливому контролі педагогів - питання залучення дітей усіх категорій до громадської діяльності, культурно-виховних заходів,які сприяють формуванню позитивних громадянських,естетичних почуттів,духовності учнів і педагогів,гурткової та позакласної роботи. Тільки спільні зусилля батьків,педагогів,психологів,толерантне ставлення до дитини,допоможе подолати проблему недопущення потрапляння дитини  у вищевказані спільноти та не допустити фатальних наслідків.


Методист методичного кабінету  Буберенко Я.В.